para kazandıran websiteleri

Dünya’nın En Büyük Şirketlerinin Aldıkları İlk Yatırımlar

3 dakika okuma süresi


Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz veya olan bir işinizi büyütmek istiyorsunuz, bu durumda gereken maddi desteği yatırım alarak sağlayabilirsiniz.

Girişimciler ve start-up kurucularının işleri için önemli bir yer kapsayan yatırımlar ve yatırımcılar, Dünya’nın en büyük şirketleri için de geçerlidir.

Facebook, Instagram, Google, Amazon gibi Dünya’nın en büyük şirketlerinin aldıkları ilk yatırımlar ne kadar ve kaçıncı yıllarında almışlar inceleyelim.

dünyanın en büyük şirketlerinin ilk yatırımları

Apple

Apple, bilindiği üzere diğer internet şirketlerine göre daha yaşlı bir şirket. 1976’da kurulan Apple’ın ilk tohum yatırımı (seed round) 250.000 dolardır. Apple, bu ilk yatırımını kurulduktan yaklaşık 1 yıl sonra almıştır.

Amazon

Amazon, 1994’te Jeff Bezos tarafından internetten kitap satma fikriyle ortaya çıkmış ve bugün Dünya’nın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olmuştur.

Amazon ilk yatırım sürecini Seri A yatırımı olarak 1995’te 8 milyon dolar alarak tamamlamıştır. Bu yatırımı Amerikalı bir risk sermaye şirketi olan Kleiner Perkins’ten John Doerr yapmıştır.

Amazon’un bugün geldiği noktada bu ilk yatırım yaklaşık olarak 125.000 kat değer kazanmıştır.

Google

Google, Sergey Brin ve Larry Page tarafından 1998 yılında 100.000 dolarlık bir melek yatırım fonuyla hayata geçirilmiştir.

Google, o dönemde pazarda bulunan diğer arama motorlarından düzenli algoritmasıyla fark yarattığı için ilerleyen dönemlerde diğer rakiplerini hızla geride bırakarak liderliğe oturmuştur.

Google’ın yatırımcıları arasında Terminatör Arnold Schwarzenegger, Basketbolcu Shaquille O’Neal, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Amazon’un ilk yatırımcılarından John Doerr bulunmaktadır.

Microsoft

Microsoft, Apple ile aynı dönemlerde kurulmuş eski şirketlerdendir. Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975’te kurulmuştur.

1981’de Technology Venture Investors adında bir risk sermayesi şirketinden 1 milyon dolar değerinde ilk yatırımını almıştır.

Facebook

Facebook, 2004’te Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur.

Yine 2004 yılında aralarında Paypal ve Linkedin kurucularından olan Peter Thiel ve Reid Hoffman’ın da bulunduğu bir melek yatırım ağından 500.000 dolar yatırım almıştır.

Linkedin

Linkedin, 2003 yılında Allen Blue, Eric Ly, Jean-Luc Vaillant, Konstantin Guericke ve Reid Hoffman tarafından kurulmuştur.

Linkedin kurulduğu yıl yani 2003 yılında Sequoia Capital’den 4.7 milyon dolarlık Seri A yatırımı alarak bu turu tamamlamıştır.

Linkedin 2016 yılında 26.2 milyar dolar değerleme ile Microsoft’a satılmıştır.

Whatsapp

Whatsapp, 2009 yılında Brian Acton ve Jan Koum tarafından kurulmuştur.

İlginizi çekebilir:  Güncel Sosyal Medya Görsel Boyutları - 2019

Whatsapp kurulduğu yıl 2009 yılında ilk yatırımını 250.000 dolar değerinde tohum yatırım ile almıştır. Devam eden süreçte 2011 yılında 8 milyon dolar ve 2013 yılında 52 milyon dolar yatırım almıştır.

Whatsapp 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar değerleme ile satın alınmıştır.

Instagram

Instagram 2010 yılında, geçtiğimiz günlerde görevlerinden ayrılan Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur.

Instagram, yine kurulduğu yıl 500.000 dolarlık tohum yatırımla ilk yatırımını almış şirketlerdendir.

Facebook’un, 2012 yılında 1 milyar dolar değerleme ile satın aldığı uygulama günümüzde 100 milyar dolar değerlemenin üzerinde.

Android

Mobil cihazlar için uygulama geliştirme ve işletim sistemi olan Android 2003 yılında Andy Rubin, Chris White, Nick Sears ve Rich Miner tarafından kurulmuştur.

Android, kurulduktan 2 yıl sonra 2005 yılında Google tarafından 50 milyon dolara satın alınmıştır.

Snapchat

Snapchat, 2011 yılında Evan Spiegel, Bobby Murphy, Reggie Brown tarafından kurulmuştur.

Snapchat ilk yatırımını 2012 yılında 485.000 dolar değerinde tohum yatırım olarak almıştır.

Snapchat 2013 yılında toplamda 163.5 milyon dolar yatırım alarak hızlı bir büyüme göstermiş ve 2014-2015 yıllarında 685 milyon dolar yatırım almıştır.

Ancak Facebook’un satın alma teklifini kabul etmeyen Snapchat, ilerleyen dönemlerde kendi yarattığı pazarda Instagram’a yenik düşmüştür.

2017 yılında halka açılan Snapchat’in değerlemesi şu an 33 milyar dolar civarındadır.

Youtube

Youtube, 2005 yılında Chad Hurley, Eric Skaggs, Jawed Karim, Martin Pauer ve Steve Chen tarafından kurulmuştur.

Youtube kurulduktan yaklaşık 8-9 ay sonra Sequoia Capital’den 3.5 milyon değerinde Seri A yatırımı almıştır.

Google, Android’de olduğu gibi hızlı davranarak 2006 yılında 1.7 milyar dolar değerleme ile Youtube’u satın almıştır.

Youtube şu an 1.9 milyar kullanıcısı ile Facebook’tan sonra en çok kullanıcıya sahip 2. platform olarak büyümeye devam ediyor.

Twitter

Twitter, 2006 yılında Biz Stone, Jack Dorsey, Ev Williams ve Noah Glass tarafından kurulmuştur.

Twitter, kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra, 2007 yılında Union Square Ventures sermaye ağından 5 milyon dolar değerinde Seri A yatırımı almıştır.

Yukarıdaki bilgiler şirketlerin Crunchbase profillerinden alınmıştır.


Bilgi Paylaştıkça Artar!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir