ekrandan parmak izi okuyan telefonlar

Ekrandan ‘Parmak İzi Okuyucu’ Güvenli mi?

1 dakika okuma süresi


Ekran parmak izi tarayıcıları, telefon üreticilerinin büyük çerçevelerle uğraşmalarına ve uçtan uca kadar uzanan bir ekrana sahip, gerçekten heyecan verici telefonlar yaratmalarına izin verdi.

Parmak izi okuyucuları; parmak izinizin karmaşık çizgilerini okumak, taramanın sizinkiyle eşleşip eşleşmediğini ve telefonun kilidini açıp açmadığını görmek için kullanılan son derece heyecan verici teknolojilerdir.

  • Tüm akıllı telefon markaları için adeta gövde gösterisi haline dönüşmesi
  • Tahmin edilenden çok daha fazla ekran tasarrufu sağlaması
  • Diğer parola sistemlerine göre daha güvenli olması
  • Ekran parmak izi okuma süresinin gittikçe kısalması gibi daha birçok neden, bu teknolojinin kullanılmaya değer olduğunu gösteriyor.

Son dönemlerde çıkan haberler ise, ekran parmak izi teknolojisinin daha çok sorgulanacağını gösteriyor.

Huawei Mate 20 Pro ve OnePlus 6T ekran parmak izi

Bu yeni teknolojiyi bu yıl ilk kez Huawei Mate 20 Pro ile denemek için istekliydim.

Bir süre sonra OnePlus, son birkaç haftadır günlük telefonum olan en yeni OnePlus 6T modeli de ekran parmak izi tarayıcısını kullandı.

Ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse; şu anda kullandığım OnePlus 6T’ de, ekran parmak izi çoğu zaman telefonun kilidini açıyor, ancak tüm dikkatinizi telefona odaklamanız ve sensöre tam olarak doğru noktadan dokunmanız gerekiyor.

Bu da bir süre sonra oldukça can sıkıcı bir hal alıyor. Huawei Mate 20 Pro gibi cep telefonlarında ise, ekran parmak izinin çok daha işlevsel çalıştığını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir:  Büyük Tehlike: Teknolojik Teklilik

Çok fazla baskı uygulama problemi bu güvenlik yönteminde en önemli problemlerden bir tanesi de, çok fazla baskı uygulamanız gerekmesidir. Normal şartlarda telefonun ön yüzündeki küçük aralığa parmak izinizi okutmanız yeterliydi.

Ancak ekran parmak izi ise, bundan biraz daha farklı çalışıyor. Parmağınızı ekrana bir miktar daha fazla baskıyla bırakmazsanız, telefon kesinlikle sizin parmak izinizi algılamıyor.

Yakın bir dönemde ekran üzerinden parmak izi okuma işleminin çok daha hızlı olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle de Huawei firması, ekran parmak izi konusunda diğer firmalara göre çok daha ciddi çalışmalar içerisinde.


Bilgi Paylaştıkça Artar!

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir